29 Haziran 2015 Pazartesi

İki Göz Bir Ağız Bir Burun


....

Aramızda bir buluta baktığında onu bir hayvana veya bir insan yüzüne benzetmeyen kaldı mı?

    kaynak

   Nephelokokkygia insanların bir bulutun şeklinde tanıdık nesneleri bulma çabaları için kullanılan bir terimdir ve bu kelime ilk olarak M.Ö. 414'de Yunan komedya yazarı Aristophanes tarafından kullanılır.

   Sadece bir hayvana ya da insan yüzüne benzetmenize gerek yok. Penis Shaped Clouds isimli blog penis şekline benzeyen bulutların fotoğraflarını paylaşıyor.


  Sanat tarihinde Nephelokokkygia örneklerini görmek mümkün. Bunun en eski örneği Giotto'nun 1325 yılında yaptığı The Death of St. Francis resminde görülebilir. 
Giotto
   Başka bir örnek;  Andrea Mantegna 'nın 1502 tarihli Triumph of virtue resmi ve gene 
Mantegna'nın  1456'da yaptığı St. Sebastian resminin bulut detayları

Andrea Mantegna

   Bulutların şekillerine bakarak anlamlar çıkarmak, objeler görmek hatta çocukluğumuza döndüğümüzde dolunayın gülen bir adamın yüzü olduğunu düşündüğümüz günler... Bunlar sadece beynimizin bize yaptığı küçük oyunlardan ibaret.  Nasıl mı?

   İlkel atalarımız hayatta kalmak için sosyal ve duygusal zekasını değil, sadece grafik zekasını kullanırdı. İlkel atalarımızdan bize aktarılan bu özellik aslında sadece hayatta kalabilmek için bir erken uyarı sisteminin parçası. Beynimizin görsel karmaşaları öncelikle insan yüzüne, yüz çıkaramıyorsa da tanıdığı diğer şeylere benzetmeye çalışır. Biz insanlar bildiğimiz objeleri görsel olaraktanımlamak için belli noktaları referans alır ve gerisine dikkat bile etmeyiz. Buna bilim adamları pareidolia ismini vermiş.Pareildolia'nın anlamı belirsiz, muğlak bir görüntü ya da seste anlamlı bir şeyler görme/işitme.İlkel atalarımızdan bize yadigar bu özelliğimizi farkında olmadan neredeyse her gün kullanıyoruz.

Ve anlamlı bir yüz oluşturmak için üç unsuru bir araya getirmek yeterli. 
(bazen daha az) 
İki göz, ağız ve burun. On altıncı yüzyıl ressamı Giuseppe Arcimboldo (1526-1593), resimlerinde meyve, sebze, hayvan, kitap gibi birçok nesneyi, insan portrelerini andıracak şekilde düzenleyerek sürrealist resimlerin ilk örneklerini vermiştir.

Giuseppe Arcimboldo
   Francesco Urbini 1536 yılında, mavi zemin üzerine beyaz hardal sarısı tonları profilden bir portre oluşturdu. Ama  bu portre tamamen penisten oluşmaktadır. Portrenin etrafında "Sanki bir salakmışım gibi herkes bana bakıyor'' ifadesi yer alıyor.  
Francesco Urbini

Fransız sanatçı Ernest Le Deley'in(1859-1917) kadın vücutlarından oluşan metamorfik kartpostalları .
Ernest Le Deley
Gerçeküstücülük akımının en önemli temsilcilerinden sayılan ressam René Magritte'nin şok etkisi uyandıran iki portresi. Sürrealizm’in önemli işlerinden biri kabul edilen bu eser, Andre Breton’un “Qu’est-ce que le Surrealisme?” kitabına kapak oldu.*
René Magritte

Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiş olan Salvador Dali, pareidolia konusunda gerçek bir usta.
Salvador Dali

Yirminci yüzyılın ilk yarısında, heykeltıraş ve mozaik sanatçısı Pascal-Désir Maisonneuve (1863-1934bit pazarlarında veya özel koleksiyoncular edindiği büyük deniz kabuklarıyla yüzler oluşuturdu.
Pascal-Désir Maisonneuve


Carolina Amoretti'nin makarna, meyve, tatlı ve değerli taşlarla oluşturduğu simetrik yüzleri.
Carolina Amoretti

Bernard Pras'ın üç boyutlu portreleri, sadece doğru yerden bakıldığında tam olarak görülebiliyor. Ortaya çıkan sonuç Salvador Dali!
Bernard Pras

Afrikalı sanatçı Romuald Hazoumit yağ kaçakçılarının kullanıp attığı bidonlardan yerel kabile maskeleri üretmiş.

Romuald Hazoumit
Gonçalo Mabunda silah parçalarına ikinci bir şans vererekve onlardan zararsız yüzler yapmış.
Gonçalo Mabunda
Aktör ve sanatçı Isidro Ferrer,gündelik nesneler kullanarak insanlaştırılmış, yaşlı ve yaşamış yüzler yapmış. 
Isidro Ferrer


Gwen Murphy, sadece göz ve ağız şeklini kullanarak eski ayakkabılara kişilik kazandırmak için bir yüz veriyor.
Gwen Murphy

Junior Fritz Jacquet'in tuvalet kağıtlarının kartonlarını kullanarak yaptığı yüzleri.
Junior Fritz Jacquet
Bela Borsodi günlük kıyafetlerin kıvrımlarını doğru bir şekilde kullanarak yüzler oluşturmuş.
Bela Borsodi

Freya Jobbins'in plastik oyuncak bebeklerin parçalarından yaptığı yüzler.
Freya Jobbins   Son olarak; 
İsviçreli psikiyatrist Hermann Rorschach'ın mürekkep lekesi testi, deneklerin algılarını mürekkep lekelerini kullanarak analiz eden psikolojik bir testtir. Bazı psikologlar, bir kişinin kişilik özellikleri ve duygusal işleyişini incelemek için bu testi kullanır . Özellikle hastalar kendi düşünme süreçlerini açıkça anlatmak için isteksiz olduğu durumlarda altta yatan düşünce bozukluğu tespit etmek için kullanılır.

Eğlenmek için testi buradan yapabilirsiniz. 


              M.Selin Gebeş

0 yorum:

Yorum Gönder