7 Haziran 2015 Pazar

Paul Gauguin iyi ki doğmuş

Paul Gauguin, Van Gogh'la birlikte yaşadığı dönem ve Van Gogh'un kulak kesme olayı nedeniyle isimleri birlikte anılır. En bilinen hikayeyle Van Gogh, 1888'de Gauguin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmını kesmiştir. 
Paul Gauguin, Van Gogh Painting Sunflowers , 1888

İki sanatçının ortak noktalarından biri ikisinin de resme geç başlamış olmasıdır ve profesyonel sanat dünyasının dışından gelmiş olmalarıdır.
Paul Gauguin, Self-Portrait 

Gauguin 30 yaşının ortalarına dek amatör bir ressamdı. 1882'de borsa simsarı olarak çalıştığı işine son verilince tüm zamanını resme ayırdı.

    Paul Gauguin, Landscape with Poplars


İlk bağımsız dönemini  pitorest bir yöre olan ve bir çok sanatçıyı kendine çeken Pont- Aven köyünde geçirdi. 


    Washerwomen at Pont-Aven - Paul Gauguin


Burada, Sembolist hareketle ilişkili entelektüel akımlarla yakından ilgilenen genç resim öğrencisi Emile Bernard'la tanıştı.


Emile Bernard, Self-portrait with portrait of Paul Gauguin, 1888

Bernard, bu yeni etkilerin bir kısmını yansıtan Çayırdaki Brotanyalı Kadınlar resmini yeni bitirmişti. Bu eser, düz renkli alanları koyu, belirgin konturlarla  birbirine bağlandığı tam anlamıyla ilk Sentezci resimdi. Planı, modellerin yerleşimi ve perspektifin ele alınma tarzıyla, Empresyonizmden belirgin bir kopuşun da işaretiydi. Bernard, Sembolist öğretinin tavsiye ettiği gibi; algıların sentezini yaratıp, bunları yaratıcı sanata özgü, sıradan hayattan ayrı bir şekilde tercüme etmeye hevesliydi. 
Émile Bernard, Breton Women in the Meadow


Gauguin, Bernard'ın bu resmini örnek alarak , onun resmine bir alt metin ekleyerek daha iyisini yapmaya karar verdi. 

Paul Gauguin, Vaazdan sonra Hayal (Yakub ve Melek), 1888.

Gauguin'de Brötanyalı kadınları resmetmişti ama  Yakub'un melekle güreşi hakkında bir vaaz dinledikleri kiliseden biraz önce çıkmış insanlardı. 
Bu resmiyle ilk dönem Empresyonist etkilerini çok geride bırakarak, anlatısal ve sembolik unsurlar kullanıp Sentezci estetiği bir adım öne taşır. Van Gogh'a yazdığı bir mektubunda, ''Bu figürlerde kırsal ve batıl olanı büyük bir sadelikle yakaladığıma inanıyorum'' demişti.
Paul Gauguin, Bretonnes causant, 1888

Bu ve benzeri başka resimleri Gauguin'e genç çömezler kazandırdı. Empresyonizmi aşmayı başaran yeni ve radikal bir grup sanatçının lideri olarak görülmeye başlandı. 1889'da Paris Evrensel Sergisi'yle (Eiffel bu sergi için inşa edilmişti) bağlantılı olarak düzenlenen avangard gösterinin yıldızıydı. 1891'de eleştirmen Albert Aurier, Mercure de France'da Gauguin'in çalışmalarını örnek göstererek sanat eserinin nasıl olması gerektiğini açıkladı;

1. Sanat eseri fikirci olmalıdır; çünkü tek amacı Fikir'i  ifade etmek olmalı. 
2. Sanat eseri Sembolist olmalı; çünkü bu fikri formlar halinde ifade etmeli
3. Sanat eseri sentetik olmalı; bu formları ve işaretleri, genelde anlaşılabilir bir şekilde ifade etmeli 
4. Sanat eseri özenli olmalı; çünkü nesne artık asla bir nesne olarak değil, öznenin algıladığı fikrin bir göstergesi olarak düşünülecektir
5. Sanat eseri dekoratiftir.; çünkü Mısırlılar, Yunanlılar ve ilkeller tarafından algılandığı biçimiyle dekoratif resim , aynı zamanda hem sentetik, hem sembolist, hem de fikirci olan sanattan başka bir şey değildir. 


 ''Ben büyük bir sanatçıyım ve bunun farkındayım '' Paul Gauguin 

Doğum günün kutlu olsun...
0 yorum:

Yorum Gönder