22 Mayıs 2016 Pazar

Adonia


Solda Yunan'da Herakles, Roma'da Herkül
Kendisi 72 oğul ve 1 kız babasıydı.
Sağda Adonis
Yunan mitolojisinde erkeklik canlandırmasının bir ucunda örnek savaşçı Herakles diğer ucunda Adonis yer alır. Homeros, Odysseia'da Herakles'in cinsel açlığı ve oburluğuyla ünlü olduğundan bahseder. Adonis ne obur ne de azgındır. Herakles'in aksine bir çocuk babası bile olamadan bir yaban domuzu tarafından öldürülür. Afrodit, Adonis'in aşığı olarak onun yasını tutar. Herakles’le arasındaki en büyük fark da budur. Adonis kadınların bedenleri üzerinde kendi şehvetini doyurmak yerine onlara haz verir.
Bu sebeple Antik Yunan’da Atinalı kadınlar her yıl temmuz ayında kadınlara haz veren delikanlı Adonis’in yasının tutulduğu Adonia adında bir şenlik düzenlerlerdi. 
Şenliklerden bir hafta önce kadınlar evlerinin çatılarına küçük saksılara marul tohumları eker, ilk filizini verene kadar sularlardı. Filizler ölmeye başladığında şenliğin başlama vakti geldi demekti. Solan bitkiler Adonis’in ölümünü temsil ediyordu. Şenliklerin için temmuz ayını seçmeleri bir tesadüf değildi. Temmuz kavurucu güneşin çıktığı ay olduğu için solup giden bahçe simgeyi pekiştiriyordu. 
Fakat kadınlar yas tutmak yerine bütün gece uyumadan dans ediyor, içki içiyor ve Adonis için şarkılar söylüyorlardı. Kendilerini cinsel olarak uyarmak için mür topçukları ve başka baharatlar yakıyorlardı (Adonis mür perisi Myrrha’nun oğludur)
Peki neden marul?
Yunanlılar marulun etkili bir anti-afrodizyak etkisi olduğunu düşünüyorlardı. Dioskorides şöyle yazar: ‘’Marul suyu ıslak rüyalar görenler için faydalıdır ve erkeğin kafasını sevişme konusundan uzaklaştırır’’. Aynı şekilde antik edebiyatta marul, genelde ölümcül bir ‘cansızlık’ simgesi olarak kullanılır. 
Bu durumda Adonia şenlikleri kadınların normalde gerçekleştirilemeyen arzularının kutlaması mıydı? 

Antik Yunan'da kutlanan diğer kadın şenliği Thesmophoria hakkında bir şeyler okumak isterseniz buraya

0 yorum:

Yorum Gönder